مدیر هسته گزینش
محمود قربان پور
 

    .
۱۳۹۷/۱۱/۲۱

استاندار خراسان رضوی :

باید کشور را با شرکت های توسعه گر ساخت نه دولت /رقابت ها باید برای آبادانی و سازندگی باشد

استاندار خراسان رضوی گفت : در دهه پنجم انقلاب باید کشور را با شرکت های توانمند توسعه گرا و ریسک پذیر ساخت نه با دولت و منابع محدود دولتی که توان آن هم وجود ندارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛علیرضا رزم حسینی در سفر به شهرستان نیشابور در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی این شهرستان با بیان اینکه باید محور دعوای های سیاسی امروز ما بر سر ایجاد توسعه یافتگی و رقابت برای آبادانی و سازندگی مناطق مختلف استان و کشور باشد، افزود : نظام جمهوری اسلامی در طول 40 سال گذشته با مشکلات و فشارها و بحران های متعددی روبرو بوده و با وجود این از همه آنها سربلند بیرون آمده و در حوزه های مختلف کارنامه بسیار درخشانی دارد.
وی اظهار کرد : در واقع آنچه دستاوردهای امروز ماست عموما در این دوره ۲۰ ساله اخیر باید محاسبه می شود ضمن آنکه در همین دوران هم حداقل ۱۲ سال هم درگیر تحریم های شدید بین المللی بوده و هستیم .
وی تصریح کرد : دشمنان در طول این سالها برای ملتی که برای نخستین بار الگوی جمهوری اسلامی را در جهان پیاده سازی کرد مشکلات زیادی را ایجاد کردند واز همان روزهای نخست با تقویت و حمایت گروه های ضد انقلاب ومعاند ، تحمیل جنگی نابرابر
و تحریم ها و فشارهای سیاسی و غیره علیه این ملت و نظام توطئه ها کردند.
وی گفت : اما ملت ما با رشادت زنان و مردان خود مقاومت کرده و حتی یک وجب از خاک این سرزمین را هم از دست نداد و با سربلندی به پیروزی رسید و بعد از آن بازسازی خرابی های جنگ را 12 سال تحریم شدید بین المللی را تحمل کرد و طی تمام این سال ها هزینه های سنگینی برای حفظ این نظام و انقلاب و استقلال خود داد و ارزیابی انقلاب و دستاوردهای آن باید محاسبه این شرایط انجام شود.
وی عنوان کرد : البته این شرایط برای کشوری که تصمیم گرفته استقلال خود را حفظ کند و در برابر قدرت های استکباری بایستد ،طبیعی است .
رزم حسینی افزود : با احتساب همه اینها در واقع دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف چشمگیر و درخشان بوده است .
وی عنوان کرد : امروز باید این مباحث به مردم بویژه نسل جوانی که انتظارات شان هم از حکومت و نظام شان به حق است توضیح داد تا بتوانند قضاوت منصفانه ای از شرایط امروز کشور و خود داشته باشد.
وی با بیان اینکه در طول 40 سال اخیر موفق شدیم زیرساخت های کشور را در حوزه های مختلف چون سلامت، برق ، آب و خدمات به خوبی توسعه داده و بسازیم چنانکه امروز روستایی نیست که آب و برق نداشته باشد و یا کمتر روستایی که از جاده آسفالته برخوردار نباشد و در واقع خدمات به همه نقاط کشور رفته است .
وی ادامه داد : اما اینک برخی روستاها مدرسه، آب و برق و آب آشامیدنی دارد اما از جمعیت تخلیه شده اند در واقع ما طی این سال ها کاستی هایی داشتیم که باید آن ها را هم بیان کنیم و یک طرفه و یک جانبه حرف نزنیم .
وی ادامه داد : مشکلاتی چون بوروکراسی مزمن و نحس اداری ،دستگاه های موازی و تمرکز گرایی در نظام اداری و عدم انسجام دستگاه ها و نهادها برای توسعه و پیشرفت ، اختلافات و دعواهای جناحی و سیاسی همه و همه از جمله آفت های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است .
وی تصریح کرد : جناح های سیاسی که باید به عقلانیت و خرد ورزی سیاسی ورقابت سالم تن دهند در برخی موارد  به دعواها سیاسی رسیده اند که موجب شده امکانات ما صرف توسعه نشود و فرار سرمایه از استان و کشور ایجاد شود.
وی افزود : امروز نباید نسلی را که همه امیدشان به حکام وکارگزارانشان است ناامید کرد و باید برای اصلاح امور و بهبود شرایط کاری جهادی کرد ما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم  و به امید پول و بودجه دولتی بمانیم .
استاندار خراسان رضوی با اشاره به امضای موافقت نامه های  2700 میلیارد تومان سرمایه گذاری در این سفر با معین اقتصاد مقاومتی برای توسعه شهرستان نیشابور گفت : این رقم  150 برابر بودجه عمرانی شهرستان است باید ظرفیت های بخش خصوصی و مردمی پای کار بیاید.
 
*مردم را توانمند نکرده ایم
وی گفت : دولت های بعد انقلاب همه در حد وسع خود خدمت کرده و چراغ آبادانی را در کشور روشن نگه داشتند اما مردم را نساختند وگرنه چرا باید در 30 سال گذشته شهرنشینی 5 برابر افزایش یابد و جمعیت جامعه روستایی از 75 درصد به 26 درصد کاهش یابد،
 چرا با وجود همه خدمات روستائیان مهاجرت کردند؟
وی با بیان اینکه این موضوع ربطی به خشکسالی ندارد ، افزود : در واقع ما  بلد نبودیم از آب درست استفاده کنیم و راندمان کشاورزی را بالا ببریم ، به گونه ای که دانش اقتصادی مردم را افزایش ندادیم و با وجود آنکه امکانات بردیم و دانشجو تربیت کردیم و دانشکده کشاورزی در کنار مزارع ایجاد کرده ایم اما هیچ کدام کاربردی نشد.
وی گفت : در واقع در قالب طرح مثلث توسعه اقتصاد مقاومتی می خواهیم تا حدی اتفاق نظر ،هماهنگی و اتحاد در بربر چالش های پیش رو ایجاد کنیم.
رزم حسینی با بیان اینکه  به اشاره به تاکید ات رهبر معظم انقلاب طی 10 سال اخیرمبنی بر اینکه چالش جدی جامعه ما اقتصاد و معیشت است ، گفت :  امروزاگر می خواهیم کار سیاسی کنیم سیاسی ترین کار هم کار اقتصادی است .
 وی با بیان اینکه نمایندگان یک ضلع این مثلث هستند، افزود : باید به دور از دعواهای سیاسی مطالبات به حق مردم را پیگیری و در این راستا با بخش های مختلف برای توسعه هر منطقه هماهنگ و همراه شوند.
وی ضلع دیگر این مثلث را کارگزاران حکومت از قوه مجریه و قضاییه و دستگاه های امنیتی وانتظامی دانست و اظهار کرد : همه باید در راستای حل مشکلات اقتصادی مردم اقدام کنند و ضلع دیگر هم  سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند که طی سال های گذشته به آنها بی مهری کردیم .
رزم حسینی با اشاره به شعار سال 90 که رهبر معظم انقلاب جهاد اقتصادی را مطرح کرده بودند ، افزود : جهاد اقتصادی بدون مجاهد اقتصادی محقق نمی شود و سرمایه گذار و کارآفرین مجاهد اقتصادی است .
 وی تصریح کرد : باید بپذیریم که اگر می خواهیم شهرستان و استان را توسعه دهیم نیازمند سرمایه گذاری هستیم که باید توسط بخش خصوصی انجام شود و پیش از آن  فرهنگ آن که تکریم سرمایه و سرمایه گذار است در جامعه  ساری و جاری شود که این امر توسط توسط روحانیون ، علما ، ائمه جمعه و جامعه نخبگانی محقق می شود.
وی با تاکید بر اینکه باید توسعه اقتصادی محور تمرکز همه ما باشد ، گفت : در این راستا به تاکید مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی اقتصادی مردمی است نه دولتی ، از این رو باید تمامی ظرفیت مردمی را نیز پای کار آورد.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه امروز یک میلیون و 800 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در جامعه وجود دارد ، افزود :  روزانه میلیاردها تومان به این مبلغ هم اضافه می شود و نیز یارانه ای که بی هدف توزیع می شود و تاثیری هم در زندگی مردم ندارند وحتی آثار تورمی هم در بر دارد.
وی گفت : اگر فضای اعتماد ایجاد شود که این پول ها به حوزه کار و فعالیت اقتصادی وارد شود چقدر می تواند به تحول اقتصاد کشور و خانوارها کمک نماید.
وی با بیان اینکه بیشترین تکاثر مال عموما در جوامع اسلامی است، گفت : باید با مردم صادقانه حرف بزنیم و مباحث را درمیان بگذاریم و اعتماد آنان را جلب کرده و به طور قطع آنان به میدان می آیند همانطور که در دفاع مقدس اینگونه عمل شود و مردم تا پای جان همراهی کردند.
وی با طرح این سووال که چرا مردم را غریبه فرض می کنیم و احساس می شود اگر اشکالات را بگوییم فاصله می گیرند ، افزود : نه اینگونه نیست مردم با انقلاب هستند و آن را متعلق به خود می دانند و پای ان هم ایستاده و همچنان هم خواهند ایستاد.
رزم حسینی ادامه داد : در واقع ما باید در الگوی اقتصاد مقاومتی  شرکت های توانمندی اقتصادی را در کنار مردم قرار دهیم تا آنان
در کنار خدمات زیربنایی که ما با منابع دولتی دهیم برای توسعه منطقه و اشتغال و رونق تولید تلاش کنند و نمی توان از دولت انتظار تولید شغل داشت.
 وی با بیان اینکه سرمایه در این استان بسیار است ، ادامه داد  : باید فضایی ایجاد کنیم که این سرمایه ها بماند و وحدت و همدلی همه بخش ها به این موضوع و ایجاد فضای اعتماد و اطمینان در جامعه کمک بسیاری می کند.
 وی تصریح کرد : در این میان محورو هدف ما در طرح توسعه اقتصادی ، توسعه روستایی است و در واقع از جمله ماموریت های شرکت های توسعه گرا مسئولیت اجتماعی و تمرکز بر مدل مرکز - پیرامونی است است به گونه ای که توسعه را به سطح منطقه گسترش دهند زیرا نمی توانیم یک شرکت موفق ایجاد کنیم و مناطق اطراف و پیرامونی آن عقب افتاده باشد .
 استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در دهه 50 باید  کشوررا  با شرکت هایش ساخت نه با دولت .گفت : بدین منظور باید مردم را آموزش داده وتوانمند کنیم ،انقلاب و نظام مال ما و مردمی است و همه ما برای استقرار و استمرار نظام هزینه داده اند و اینک می خواهیم به اقتصاد نظام قوت داده و قوام بخشیم زیرا اساس حکومت بر عدل و توسعه توازن منطقه ای است از این رو کار را از روستا و روستائیان شروع می کنیم.


*اعلام همکاری دادگستری با هماهنگی ستاد شهرستانی رفع موانع تولید در راستای پویایی صنعت 
رئیس دادگستری نیشابور گفت: آمادگی داریم با هماهنگی ستاد شهرستانی رفع موانع تولید فرمانداری در قالب کمیته ای برای بخش مالی و درراستای پویایی صنعت؛ همکاری کنیم. 
حجت الاسلام حکمتی پور نیز در این جلسه افزود: دادگستری نیشابور در قالب کمیسون حمایت از سرمایه گذاری مشروع که به دستور ریاست قوه تشکیل شده است؛ از ابتدای شکل گیری تاکنون اقدامات خوبی برای حمایت از سرمایه گذاران بخش صنعت شهرستان انجام داده است.
وی اظهار داشت: باید پذیرفت که واحدهای صنعتی ما در منجلاب بدهی به بانک ها فرو رفته اند و الان پیدا کردن مقصر دردی را دوا نمی کند؛ بلکه باید به فکر چاره بود. 
رئیس دادگستری نیشابور با اشاره به تصویب بند "واو" تبصره 16 که می توانست به پویایی صنعت کمک کند ولی عملیاتی نشد؛ تاکید کرد: باید زمینه اجرایی شدن آن فراهم شود. 
حجت الاسلام حکمتی پور اظهار امیدواری کرد با اراده ای که در استاندار خراسان رضوی وجود دارد و فضای همدلی که در استان به وجود آمده؛ بتوان زمینه فعالیت صنایع را فراهم کرد که از این طریق هم سرمایه بانک ها احیا شده و هم اشتغال رونق خواهد گرفت.   
نماینده مردم شهرستان نیشابور  هم گفت: استاندار خراسان به درستی استاندار اقتصاد مقاومتی هستند  و چهره ای که از افتخارات بزرگ دورن دفاع مقدس است. 
هاجر چنارانی با بیان اینکه شهدا نخستین ظرفیت کشور هستند؛ افزود:  1.01 شهدای کشور و 14 درصد شهدای کل استان متعلق به این منطقه است .
 وی با اشاره به ظرفیت های این منطقه چون روز ورود امام به نیشابور و…  اظهار داشت: خیانت های زیادی به شهرستان شده که از جمله جدایی 70 روستای طی دو دهه می باشد و اینکه تقسیمات کشوری نیشابور را به فراموشی سپرده است. 
نماینده مردم شهرستان نیشابور  تصریح کرد: این منطقه بعد مشهد مقدس دومین شهرستان استان است؛ انتظار آن است که در اختصاص بودجه این تناسب وسعت و جمعیت لحاظ شود. 
چنارانی تاکید کرد: امروز زبرخان، میان جلگه و سر ولایت ظرفیت تبدیل شدن به شهرستان را دارند و باید برنامه ریزی شود 
وی با بیان این که امروز مهمترین مزیت های نیشابور، ظرفیت های کشاورزی، گیاهان دارویی، گردشگری و خدمات است؛ اظهار داشت: ما می خواهیم مقصد گردشگران دنیا باشیم و  شما (استاندار) در جذب سرمایه گذار قدرت بسیار بالایی دارید؛ انتظار است سرمایه گذاران را به این منطقه بیاورید.
 نماینده مردم شهرستان نیشابور  با اعلام این توقع که به اردوگاه شهید رجایی توجه شود؛ ادامه داد: ما اعلام امادگی می کنیم با توجه به نزدیکی به مشهد مقدس، بخشی از مشکلات استان را به دوش بکشیم.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۳۷۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۱۱۳
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۴۱ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۴۴ نفر
کل بازدیدکنندگان ۳۳۰۱۸۲ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۶ نفر
آماربازدیدکنندگان